Ana Sayfa Yazarlar Ahmet Kılıçaslan

Ahmet Kılıçaslan

173

– AHMET KILIÇASLAN –

1930 Sivrihisar doğumlu, Emekli Kimyager ve yazar.

Tabak Hasan Kılıçaslan’ın oğlu, ilk ve orta okulu Sivrihisar’da okumuş. İki yıl kadar yemenicilik yaptıktan sonra Ankara’da Kimya sanat okulunu kazanmış sonra Baştaş çimentoda, MTA da çalışmış. Sivrihisar’ın toprağından çömlek olmaz diyenlere inat tuğla ve çömlek yapımına elverişli olduğunu yaptığı deneylerle bulmuş ve hatta bu deneyleri yapmak için evin altına tuğlaları pişirmek için fırın yaptırmış yüksek ısıya dayanamayan ahşap bina yanma tehlikesi geçirmiş.

Memlekete bir iş sahası açılsın amacı ile Sivrihisar Toprak sanayi (tuğla fabrikasının) kurulmasına öncülük yaparak kongrede yedi kişi ile yönetime seçilmiş. Şu anki toprak sanayinin çürümüş hali ile malum durumda.

Merhum Ahmet abinin bizlere ışık tutan Sivrihisar örf ve adetleri kitabı yanı sıra birçok şiir ve kitapları mevcut. 2006 yılında İstanbul’da vefat eden Ahmet Kılıçaslan vasiyeti üzerine Sivrihisar kumluyol mezarlığına defnedilmiştir.

Muhterem Ahmet Kılıçaslan abimiz bir memleket sevdalısı. Karınca kararınca, Ahmedi Divanı, İlahi şiirler, Dörtlükler ve SİVRİHİSAR örf ve adetleri gibi bir çok kitapları vardır.

Şiir kitapları: Hiçsin, Bomboş, Pınar ve Noktasın.

SİVRİHİSAR örf ve adetleri kitabında SİVRİHİSARIMIZIN bir devrini, bir kuşağını o kimyagerlik hassasiyeti ile Hak terazisinde tartıp imbik, imbik süzgeçten geçirerek elde ettiği cevheri içimize doyum olmayan Kevser gibi serpmektedir.

Yıllarca SİVRİHİSAR insanı akıllıdır, çalışkandır, hayırlıdır. Dünyaya sesimizi duyuran insanlarımız vardır, “SİVRİHİSAR’IN toprağından çömlek olur” diyen Ahmet Kılıçaslan abimiz bu tevâzuu içinde naklettiği nasihatlardan alacağımız çok şey var. Böylece benliğimize, beldemize sahip olalım. Bir terkip ve tahlil yapabilmek için, eski, yeni, dün ve yarın arasındaki rabıtayı bulalım.

Geçmişten kökümüzden nasibimizi alalım. Mümkün olduğunca bu eserleri sizlerle paylaşmaya çalışarak. Hem geçmişi hatırlayıp yad etmek hemde yeni kuşaklara Tarihimizi, kültürümüzü unutturmama gayreti içerisinde olmaya çalışalım inşaAllah. Bu vesile ile merhum Ahmet Kılıçaslan abimizi rahmetle minnetle yad ediyorum. Mekanı Cennet olsun.

Derleyen, Sadık Anılır. Bilgiler, yakını olan Hamdi Kılıçaslan’dan alınmıştır.

SİVRİHİSAR ÖRF ve ADETLERİ KİTABI

orf-adetler