Kategoriler
Gazete Yazıları

Bir Seçim Daha Geçti

Son ayların, son yılların en sert söylemlerini içeren biri seçim kampanyası daha geride kaldı. Çok konuşuldu, çok yazıldı, çok çizildi.

Artık yeni seçilen adaylar koltuğa oturmaya başladı. Tek­rar seçilen başkanlar ise zaten koltuktan kalkmamıştı.

Elbette ki bir kazananı, birden fazla da kaybedeni olacak bir seçim süreci yaşadık, ilk defa bütün şehir uygulaması ile eyalet havası­na büründük. Sonuçta kazananın ülkemiz, şehirlerimiz, ilçelerimiz olmalıdır. Bu kazanımların ne derece olduğunu da zaman gösterecek.

yerelsecimÜlke genelinde en büyük sıkıntıyı ise sanırım benim ilçem Sivrihisar yaşa­yacak. Yeni dönem itibariyle köylerin mahalle statüsüne alınması sonucu 78 mahalleli bir ilçe olduk. Bu mahallelerden 62 tanesi köy statüsünden mahalle statüsüne dönüştürülen yeni katılımlar. Mahallelerimizin sorunları ile personel sayısı, iş makinesi parkı konusunda ciddi eksiklikler bulun­maktadır. Sivrihisar merkezin kanalizasyon yapımı ihale edilmiş, ancak su isale hatları ile ilgili herhangi bir çalışma görünmemektedir. Aşırı derecede yıpranmış su borularının kanalizasyon kazılarında sık sık patlayacağı ve tamirinin de çok zor olacağı bu günden göz önüne alınarak gerekli tedbirler alınmalıdır. Aksi takdirde kanalizasyon çalışmaları esnasında ilçemizde sık sık su kesintileri yaşamak içten bile olmayacaktır. (Gerçi eski yöneticileri­miz son 20 senedir Sivrihisar’ın altyapı sorunu olmadığını, hatta bir adım ileri gidip Sivrihisar’ın su sorununu çözdüğünü söylüyorlardı.)

Yerel bazda artık yeni bir yönetim seçilmiş ve Sivrihisar’a hizmet için yola çıkmıştır. Seçilen tüm yerel yöneticilere başarı dilemek ve 78 mahallesi ile en iyi hizmeti almak yönündeki beklentilerimizi iletmek isterim. Umanm kazanan Sivrihisar olur.

Genel de baktığımızda ise kazanan ve kazanamayan partiler şapkayı önüne koyup durum muhasebesi yapmalıdır. Teşkilatların performanstan, aday­ların performansları değerlendirilmelidir. Geniş kitlelere gerekli mesajların verilip verilemediği ve nedenleri iyi araştırılmalıdır. Başarı ve başarısızlık kriterler’inin ortaya konması ile gerekli adımlar atılmalıdır. Herkes eteğinde­ki taşı dökmeli, özeleştirisini yapmalıdır.

Artık dün geride kaldı. Bugün ise yaşanıyor. Oysa önümüzde yaşanacak yarın ve yarınlar var. Sağlıklı, kararlı ve tutarlı adımlarla ileriye, hep ileriye koşmalıyız, ileriye koşarken geçmişi unutmadan nice yarınlara…

Yaşar GÜREL
S.S.G.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir