Kategoriler
26

Eskişehir Sivrihisar

İnsan hayatının her alanına nüfus etmiş köklü tarih ve kültür değerlerinin beşikliğini ve bekçiliğini yapan Anadolu şehirlerinin başında hiç kuşkusuz Sivrihisar gelmektedir. Sivrihisar’ın tarihi araştırıldığında bu tarih ve kültür şehrinin kuruluşunun Anadolu’da ilk Türk uygarlığı olan Etilere kadar dayandığı görülür. Eti uygarlığının yanı sıra Frigya krallığına, Romalılara ve Bizanslılara ev sahipliği yapan Sivrihisar, Büyük Selçuklu Devleti ile İlhanlıların baş tacı vilayetlerinden olmuştur.

Sivrihisar Nerenin İlçesi

Osmanlı zamanında Ankara’ya ve Eskişehir sancağına, Türkiye Cumhuriyetinin ilanı ile Eskişehir’e bağlanan Sivrihisar milli mücadele yıllarında M.Kemal ve silah arkadaşlarına karargahlık etmiş Anadolu’nun geleceğini ilgilendiren önemli kararlara ev sahipliği yapmıştır.

Geçmişten günümüze cami, kilise, hamam, kaplıca ve çeşmelerin, geleneksel Türk evlerinin el sanatlarının; en önemlisi de Nasrettin hocanın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethinden sonra şehrin büyük kadısı Hızır çelebinin Yunus Emre’nin ve daha nicelerinin şehri Sivrihisar tüm güzellikleri ile geniş kitlelerle buluşmayı bekliyor.

eyfel-kulesi

Eskişehir’e gelip de Sivrihisar’ı görmeden dönmek, Paris’e gidip de Eyfel kulesini görmeden dönmek gibidir…