Kategoriler
Arşiv

Nasreddin Hoca Festivali

2017 yılı Nasreddin Hocayı anma etkinlikleri Sivrihisar’da Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali olarak yapılacaktır.

ON BİNLERE HAZIRLIK

Sivrihisar, 2017 yılı Nasreddin Hoca Festivali için büyük bir hazırlığa başladı. Sivrihisar Belediye Başkanı Yüzügüllü, bu yıl onbinleri ilçede ağırlamaya hazırlandıklarını söyledi.

Son yıllarda yapılan birçok etkinlik ve festivalle adını her geçen gün daha çok duyuran Sivrihisar, bu yıl da Nasreddin Hocayı birçok etkinlikle ve dolu dolu bir şenlikle anmaya hazırlanıyor.

Sivrihisar Belediyesi, 30 Haziran, 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali için teyakkuza geçti. Açık hava heykel müzesi yanında festival alanı hazırlanıyor. Ünlü heykeltıraş Metin Yurdanur’un da heykellerinin bulunduğu alanda binlerce kişilik festival alanı oluşturulacağı belirtiliyor.

Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, festivale on binlerce kişiyi beklediklerini belirterek, çalışmaların belediye ekiplerince itinayla yapıldığını söyledi. Yüzügüllü, Nasreddin Hocanın Sivrihisar ile özdeşleştiğini belirterek, bu yıl çok büyük bir festivalle Sivrihisar’ın adını daha çok duyuracaklarını kaydetti.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün de ön ayak olduğu Eskişehir’deki akademisyenlerin çalışmaları ile Sivrihisar’da bulunan mezar taşının Nasreddin Hoca’ya ait olduğu kanıtlanmış, Sivrihisar Belediyesi tartışmalara son noktayı koymuştu. Sivrihisar’da geçtiğimiz yıl düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Etkinliklerinde Nasreddin Hocanın ve kızı Fatma Hatun’un anıt mezarları başında dua edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da, “Nasreddin Hocanın mezarının da Sivrihisar’da olduğuna dair tarihi belgeler, Sivrihisar’ın elinin çok sağlam olduğunu gösteriyor. Nasreddin Hocanın doğum yerinin Sivrihisar olduğu bilinirdi. Ölüm yerinin de Sivrihisar olduğu ortaya çıktı. Belgeler bunu gösteriyor” demişti. Bu olay ülke genelinde de büyük yankı uyandırmıştı. Ahmet Cemil Akdoğan, 2 Eylül Gazete – 16.05.2017

FESTİVAL İLE İLGİLİ HABERLER BURADA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir