Kategoriler
Sivrihisar Haberleri

Otoyol Dört İlçeden Geçecek

izmir-otoyolu

Ankara ile İzmir arasını 4 buçuk saate indirecek olan İZMİR – ANKARA OTOYOLU projesinin güzergahı netleşti, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu onayı için proje askıya çıktı. Projeye 2017 yılı içinde başlanması planlanıyor.

ESKİŞEHİR SINIRLARINDA DÖRT İLÇEDEN GEÇECEK

Yolun tam güzergahı ise şöyle… Ankara çevreyolundan başlayacak olan otoyol Ankara’da Temelli ve Polatlı ilçelerinden geçtikten sonra Eskişehir sınırlarına girecek. Sivrihisar, Çifteler, Han ve Seyitgazi ilçelerinden geçecek olan yol, Kütahya sınırlarında Dumlupınar ilçesinden geçip, Uşak’a buradan da İzmir’de Kula ve Salihli ilçelerinden geçecek. Otoyol, Marmara Gölü’nün kuzeyinden geçtikten sonra Hamzabeyli Köyü mevkinde İstanbul-İzmir Otoyolu’na bağlanacak.

EN YAKIN ÇIKIŞ SEYİTGAZİ’DE OLACAK

Otoyol güzergahında, Eskişehir merkezinden en yakın çıkışında Seyitgazi’de olacağı ifade ediliyor. Böylece araçların yaklaşık 65 kilometrelik bir yolla Eskişehir’den çıkabileceği belirtiliyor.

ÇOK SAYIDA TESİS KURULACAK

Otoyol, ayrıca Yazılıkaya ve Kümbet yakınından, sonra da Kırkanın güneyinden geçecek. Tarihi yerlerin yakınlarından geçecek olan otoyol projesinin bölgedeki turizme de olumlu etkisi olacağı belirtiliyor. Ayrıca, otoyol üzerine kurulacak çok sayıda tesisin de bölgeye ekonomik canlılık getireceği ifade ediliyor.

otoyol-4-ilceden
Murat Atikel – 2 Eylül