Ana Sayfa Sivrihisar Haberleri Sivrihisar Belediyesi Kültür Ödülü Aldı

Sivrihisar Belediyesi Kültür Ödülü Aldı

111

Kayı Boyu Derneği tarafından “3’üncü Etap Abdülhamid Han Ödül Töreni” gerçekleştirildi.

Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Çok sayıda vatandaşın takip ettiği programda, başarılı projeleri ile ön plana çıkan belediyelere plaket verildi.

Eskişehir’den ödül kazanan belediyeler ise Sarıcakaya Belediyesi ve Sivrihisar Belediyesi oldu. Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler ve Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü de törene katılarak, düzenlenen organizasyon sebebiyle Eskişehir Kayı Boyu Derneğine teşekkür ettiler. Tiyatro gösterilerinin yanı sıra türkü ve marşların söylendiği etkinlikte, İhlas Haber Ajansı (İHA) da onur ödülüne layık görüldü.

Eskişehir Kayı Boyu Derneği Başkanı Kazım Duman, çok güzel bir geceyi geride bıraktıklarını belirterek, “Proje bazında belediyelerimize ödüller verdik. Yaptığımız anketlerden çıkan sonuçlara göre bu ödülleri veriyoruz. Bunun yanı sıra onur ödülleri de verildi. Çok güzel bir program oldu. Yoğun bir ilgi vardı. Ödül törenimize katılan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

2. ABDÜLHAMİD HAKKINDA

Osmanlı padişahları içinde, hakkında en çok eser yazılan tarihi şahsiyetlerden birisi Sultan 2. Abdülhamid Han’dır. Onun Osmanlı Devletinin en buhranlı devrinde idareyi eline alıp, otuz üç sene, insanı şaşırtan bir azim ve zeka ile içte ve dışta milli ve manevi menfaatleri korumak hususunda, yorulmadan, bıkmadan, usanmadan gösterdiği gayretlerini tahlil ve izah ederken insaf ölçüsünden ayrılmamak lazımdır.

Uçuruma itilmiş bir devleti mükemmel bir siyaset, müthiş bir zeka ile yıkılmaktan kurtararak, milletine ve memleketine unutulmayacak hizmetlerde bulunduğu hakikati bir kalemde inkar edilmiş ve bu korkunç ve haince kampanya maalesef bugüne kadar getirilmiştir. Tarihte onun kadar iftiraya maruz kalan başka bir şahsiyet belki de görülmemiştir.

Kahraman Bir Türk Bölüğü

Sultan 2. Abdülhamid sarayının en şanlı, en asil ve civanmert teşkilatı “Söğütlü” namıyla tanınan maiyet süvari bölüğü idi. Bundan altı asır önce Anadolu’nun Bilecik, Söğüt ve Eskişehir havalisinde yerleşmiş eski Türk kabilelerinden Karakeçili aşireti; mertliği, cesareti, ahlak temizliği bakımından Sultan Hamid’in dikkatini çekmişti. Bu aşiret çocuklarının damarlarında dolaşan temiz Türk kanı muhitin ve zamanın fena tesirlerinden korunmuş ve hiçbir suretle bozulmamıştı. Sultan Hamid kendi sarayının içinde ve çeşit çeşit ihsan ve nimetlerle yaşattığı muhafaza teşkilatının neticede kendisine maddi menfaatlerle bağlı olduğunu ve bu bağların samimiyet derecesinin şüpheli bulunduğunu bilir ve vaziyeti ona göre idare ederdi.

Tereddütsüzce denilebilir ki, Saray’ın çakıl taşı türünden süslemelerini teşkil eden muhafaza tertibatı arasında “Söğütlü Maiyet Bölüğü” bir pırlanta idi. Sultan Hamid Karakeçili aşiret mensuplarından ve hepsi güzel ve levent delikanlılardan mürekkep iki yüz kişilik bir mızraklı maiyet bölüğü teşkil etmişti. Bunlar kimisi simalarına pek yakışan sakallarıyla, kimisi Türk ırkının bütün parlaklığını taşıyan geniş alınlarıyla, asil bir tevazu ve alçak gönüllülüğe bürünmüş cesur ve gürbüz halleriyle dikkat çekerlerdi. Sultan Hamid’in bu mızraklı bölüğüne fevkalade yakınlık ve itimadı vardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz