Kategoriler
Köy ve Mahalleler

Sivrihisar Buzluca

14- BUZLUCA KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Tarihi: Çok eskiden Pötürge, Malatya’dan gelip, Buzluca mevkisine yerleşmişlerdir. Şimdiki yeri, üçüncü yerleşim yeridir. Çoğu da Sığırcık köyüne, Kaldırım köyüne ve Yunak ilçesine dağılmıştır. Çiftelerden çıkan Sakarya Nehri, Buzluca köyünün altından geçmektedir. Köyün ilk yerleşenleri Çappo Mustafa ve eşrafıdır.

Buzluca köyü insanları çok misafir perverdir. Vaktiyle, çoğu evin misafir odası vardı. Bunlardan en meşhurları; dik sulo nun odası ,karanın ismalin odası ,Alabaşlar’ın Odası, Kayıccı’nın Odası, Topallar’ın Odası,Hacı İsmail’in odası

Kültür: Buzluca’nın halkı, İç Anadolu’daki Haymana ve Cihanbeyli gibi,etnik kokeni Kürt’tür. Ve Böylece büyük bir tabuyu yıkan köy halkı seçimlerde ağırlıklı olarak sağ partilere oy verirler. Yıllardır Hadep ve devamı partilere oy çıkmaması, Kürtler hakkında genelleme yapılmamasi gerektiğine güzel bir örnek oluşturur.

Köyün en çok kenger denilen bir bitkisi sevilir. Yufkayla yenilir. Köyde mantar (Göbelek) çok yetişir. Bunları genelde köylüler toplu halde toplamaya giderler. Köyün Düğünleri çok güzel geçer. Kına gecelerinde genç ve yaşlısıyla çekilen halaylar görülmeye değerdir.

Coğrafya: Kilometrelerce, ufukta göz rahatsız edecek hiçbir yersekili görülmez. Kıraç toprak örtüsü yüzünden ağaç yetişmez.Cami avlusuna dikilen birkaç ağacın yetişmesi için, dışarıdan orman toprağı getirilmiş fakat ağaç kökleri birkaç yıl sonra kıraç toprağa ulaştığından büyümemişlerdir. Köyün hemen dışından, Sakarya Irmağı geçer. Bu ırmakta balık avı yapılmaktadır ve güzel Yayın balıkları bulunur. 1980 sonrasında açılan kanallarla taşmalar engellenmiştir. Ağaç konusunda meyveleri sert kabuklu olan ağaç türleri kayanın üstünde de olsa yetişir bu konuda bu köydeki arkadaşları uyarırım (kestane, ceviz, badem, keçiboynuzu gibi ağaçlar…)

İklim: Buzluca köyünün iklimi tipik İç Anadolu iklimidir. Kışlar sert ve soğuk, yazlar sıcak ve kurak geçer. Köy, bozkır şartlarının tipik özelliklerini sergiler.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri

2007      186

2000      176

1997      287

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı: Buzluca, Sivrihisar’ın şirin bir köyüdür. Temiz havanın yanında Sakarya nehrinin ışıltısı ile de turist çeken balıkçılığıyla ve avcılığıyla ünlü köydür. Temmuz ayında köy nüfusu üç katına çıkar. Fakir bir köy olmasına rahmen büyük kentlerde ticaretle uğraşan birçok iş adamının da memleketidir. Buzluca; Avrupa’da nam salmış İlhanlar (Aptil İLHAN), Eskişehir’de MEGA Plastik ve ESFEN Hayvancılık eskisehirde 2 inci buyuk ciftlik (Kazım ÖZKAN), Eskişehir’in tanınmış eşraflarından Hasan ÖZKAN, Bursa’da Özkan Otel (Abidin ÖZKAN), İstanbul’da iş adamı Nihat ÖZKAN,Bursa’da Partaş Parça Tic.(Mehmet Özkan) Antalya’da inşaat ve Avrupa’ya ihracat yapan GOLD gurup şirketileri sahibi Selami ÖZKAN Eskişehir sanayisinin önde gelen acentelerinden AHMET YILDIZ VE ABBAS YILDIZ (OTO YILDIZ) Oto Servet (Servet KABAL), Kaballar (İsa KABAL), MERCEDES-BENZ Yedek Parça Bayii Yavuz ZORSU, son olarak LÜTFÜ SAKARYA

Kahve esnafları; Mehmet KÖSEER ve Recep BOZKIR,köyü dışarıda başarıyla temsil eden hemşehrilerden sadece birkaçı. Ayrıca köyün yetiştirdiği halk ozanı İshak YILDIZ da köyün dışa açılan penceresidir.

Spor: Köyün 1990 yıllarında futbol takımı yörenin en kuvvetli takımıydı.

Futbolcuları: Hayati Köseer, Suat Özkan, İzzet Özkan, Ender Bozkır, Kasım Yıldız, Yavuz Zorsu, Nevruz Zorsu, Selahattin Kısakaya, Orhan Kavak, Nurullah Metin, Münir Metin, Hacı Özkan, Ramazan Köseer, Hayrettin Kısakaya, Teknik Direktör: Osman BOZKAYA

Buzluca Mahallesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir