Kategoriler
Köy ve Mahalleler

Sivrihisar Ertuğrul

22- ERTUĞRUL KÖY & MAHALLESİ

Eskişehir ili Sivrihisar ilçesine bağlıdır.

Ertuğrul mahallesi, diğer adı da ”Yakapınar”dır. Köy, 1905 yılında kurulmuştur. Azeri Türkmenlerindendir. H.1316-1320 senelerinde Kafkasyadan gelmişlerdir. Dilleri saf ve bozulmamış Türkçedir. Bunlara Karaçay dahi denilir. (Karaçay Kafkasyanın Bakû eyaletinde bir nehrin adıdır. Hazar denizine dökülür. Bu isimde birde Türk kabilesi vardır. Kamusül-alam) Eyüp Hoca adında hakikaten alim ve güzel huylu bir zat vardı, ölmüştür. Oğlu Ahmet hayattadır.

Kafkasya’dan getirdikleri eski adet ve geleneklerini kaybetmeyip asimile olmayan köy halkı birbirlerine saygı ve sevgi ile bağlıdır.

Köyün eğitim düzeyi oldukça yüksektir.

Eskişehir iline 122 km, Sivrihisar ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus: Yıllara göre köy nüfus verileri

2007     

2000      289

1997      349

Altyapı: Mahallede, 8 sınıflık bir ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Mahallede Sağlık ocağı vardır ama şu anda işlev görmemektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Ertuğrul mahallesinden 1960-2005 yılları arasında 200 hane ABD’nin New Jersey ve California eyaletine göçmen olarak giderek çeşitli branşlarda iş (tekstil, nakliye, petrol, lokanta işletmeciliği gibi) kurmuşlardır ve çeşitli fabrikalarda çalışmaktadırlar. Kendilerine ait Karaçay Türkleri camileri mevcuttur. Türkiye’den giden imamları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir