Ana Sayfa Haber Arşivi Sivrihisar Magazin Haberleri

Sivrihisar Magazin Haberleri

110

OCAK 2015 GÜNDEM YORUMLARI

Sayın yetkililerin Sivrihisar’ın Dünyanın Merkezi olmakla övündüğümüz ve yine Dört yol Nasreddin Hoca Parkının düzenlendiği bu günlerde Şehirler arası İZMİR, yol kenarında otobüslerin yolcu indirme ve bindirme yapabileceği bir alan oluşturulması hatta bir kaç taksinin Köprü yukarısında bekleme yanında yapılacak baraka veya çeşitli ihtiyaçların karşılanacağı bir büfe yapılmalıdır. Bir çok Öğrencimizin Ege Bölgesinde okuduğu ve işleri yüzünden gelip gitmeleri zor olduğu ve hiç bir otobüs Firmasının indirme ve bindirme yapmak istemediği gibi Polatlı, Afyon için maliyetin arttığı bilinmektedir. Gelişme yönünde dikkate alınacak bir girişim hem Sivrihisar için yapılan kötü düşüncelerin değişmesine sebep olacak Öğrencilerinde Sivrihisar okullarına tercihlerini yapmalarını sağlayacaktır.

Yine Sivrihisar Belediye Başkanı Sayın Hamid YÜZÜGÜLLÜ’den çalışmaya başlanan ve geçici kaldırılan Nasreddin Hoca Heykelinin yerinin İzmir, Ankara ve Bursa yönüne giden araçlardan rahatça görülecek bir zemin üzerine yapılmasının ve tüm Şehirler arasına yolculuk yapan insanların bir resim fonu oluşmasını ve yaklaşık 1100 adet tarihi anıtın kayıtlı olduğu Sivrihisar’ın cazibe alanı hale gelmesini sağlayacaktır.

Sivrihisar’da bulunan tüm Sosyal Parkların düzenlemesinin yapılması çalışmaları devam ederken her mahalle yaz dönemine temiz bir dinlenme yeri olarak başlayacaktır. Dört Yol Sivrihisar girişi ATATÜRK Bulvarı yol bölmesinde bulunan Hasarlı ve temizlik sorunları olan tellerin kaldırılması olumlu olarak değerlendirilirken Ebeveynlerin ve tüm yayaların yol geçişlerinde daha dikkatli olmaları, geçişlerde aceleci olmamaları gerektiğini hatırlatalım.
Sivrihisar’da ışıklandırma yapılan tarihi anıtların güzel gözüktüğü ve diğerlerininde ışıklandırma yapılmasını dileriz.

Tarihi Zayım Oğlu Konağının sağ ve solunda bulunan binaların Restorasyon çalışmaları başlamış olması Tarihi konaklara sahip çıkılması anlamında takdir edilenler arasındadır.
Arz olunur.

* * *

İlçemizde Çarşamba günleri kurulan Halk pazarına ilçeden ve Mahallelerden (köylerden) bir çok insan geliyor. İlçede oturup ta pazara evleri uzak olan insanlarımıza belediyemiz otobüs gönderiyor. Fakat köylerdeki insanlara böyle bir imkan sağlanmıyor . İnsanlarımızın bir çoğunun arabası yok ve her çarşamba köyden birileriyle yada yollara düşüp yürüyerek, yolda bekleyip otostop çekerek pazara gidiyorlar. Bunun yerine belediyemiz en azından sabah ve akşam olmak üzer günde iki sefer otobüs gönderse halkımız için iyi olur.”

* * *

Bütün kamu kuruluşları kendi üstüne düşeni yapmaya çalışırken ve Üniversite sonuçları 4 günde açıklanırken biz hale 1990 yılların kontenjanları ile devam ediyoruz. İyi ki o yıllarda Sivrihisar’a laik görülen 4-5 bölüm açılmış. Evet, Sivrihisar’da bulunan Osmangazi Üniversitesi Sivrihisar Meslek Okulundan bahsediyoruz.

Bölüm kontenjanı 30 öğrenci. Bunun Analizini yaparsak 10 kişilik kısım Sivrihisar’ın 10 kişilik kısım ilk yıl okul bırakıyor, geriye kalan beş kişi sınıf geçerek devam ederken kalan 5 kişide sınıf tekrarı yaparak elveda diyor. O zaman ne yapalım mı diyelim. Okul hiç kendini geliştirmemiş ise kusur bakmayın, Hükumette burasına verdiği önemi ne kadar ciddiye alır bilinmez. Ne yapmalı derseniz verilen bölüm kontenjanları iki katına çıkarılır ve yeni açılacak Hayvancılık ve Madencilik gibi bölümler açılırsa olur diyelim.

Meslek Yüksek Okulundaki Kapalı Spor Salonunu düşünülürse kocaman bir hiç. Bir defa Rüzgar’ın azizliğine uğramış sonra tamir edilmiş ve yine yırtılan çadırı bir türlü tamir ettirilmemiş nerede ise yıkılmaya ya da yıkılma programına alınmış. Hepimiz bir şeyler yapmaya çalışırken Eskişehir Türkiye’deki Üniversiteler içinde en iyisi iken burası için bunları söylemeye dilimiz varmıyor. Sayın Sivrihisar ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yetkilileri bir sağduyu ile hareket ederlerse bizim takdirlerimizi kazanmış olurlar.

Her ne kadar basit baksanız da Hükümet Sivrihisar’da birçok yurt ile ve Kredi Yurtlar Kurumunun Yurdu ile Türkiye’nin en çok öğrenci potansiyeline sahip. Fakat atanan yeni kadroların kendilerini ispat için çalışkanlıkları Maalesef Yüksek okulda yok ve köhnemiş halinde elindekine şükreder gibi kavram içeriyor. İçimizden bir ses derki bu yüksek okulu Milli Eğitime Bağlayalım ve Bakın neler oluyor. Milli Eğitim şimdi yeni yurt peşinde ve gerçekleşmesine ramak kalmış. Her Lisenin bir yurt kompleksi varken olmayanlara da yaptırmaya çalışıyor. Bu konuda katkıda bulunan yöneticileri ve Siyasileri kutluyoruz.
Konumuzu toplamak gerekirse, Sayfamıza gelen Mesajların tamamı gelişmiş bir Üniversite ile Sivrihisar Ekonomisine katkıda bulunacak kontenjanların artırılması ve Okul Binasına bütünlük sağlayacak Kapalı Spor Salonunun güzelleştirilmesi ile Üniversite Kadroları ve Öğrencilerinin Sosyal Aktivitelerle Sivrihisar’da Eskişehir Osmangazi Üniversitesine Yakışır çalışmaların geliştirilmesi ve yapılması.  facebook.com/sivrihisar.gundem.7

*  *  *

Geçen günlerde Sivrihisar CHP’de yaşananların ardından artçı sarsıntılar ve etkileri geliyor. Bazı parti yöneticilerinin her ne kadar istifalara ihtiyar temizliği olarak bakmış olsa da Otuz yıldır partinin yükünü taşıyan İdeolojik insanların Merkeze Tepki olarak Partisinden istifaları bir birini takip etmeye başladı. Bu işlem 2014 yerel seçimlerinde kendini hissettirmiş ve İlçe Başkanının İstifası ile başlamıştı. Ancak o vakit ile bu zaman arasında büyüyen yara bir Ata Sözünü dile getirdi. ” Dağdan Gelip Bağdakileri Kovmak ” denilen şey bu olsa gerek. Kendi geldiği yerden İdeolojisi olmayanlar geldikleri yerdeki Prensipler yadırganması ile bitmesini algılanması gelecekte tabanı ve temelini sarsarken Kapıya kilit vurup gitmek olarak kendini hissettirecektir. Sivrihisar bu seçimde 2014 yerel seçiminde göstermiş olduğu farklı tercihini Sivrihisar’da yeni tercih olarak kullanacaktır. Sokak bunu göstermektedir. Yani bu tip görünüş 2000 yıllara dönüyor. Sivrihisar bu seçimde Sivrihisar oy dağılımı daha çok sürprizlere açık olacaktır. OCAK 2015

* * *