Ana Sayfa Sivrihisar Haberleri Sivrihisar, “Travel Turkey İzmir” Turizm Fuarında

Sivrihisar, “Travel Turkey İzmir” Turizm Fuarında

70

TRAVEL TURKEY İZMİR 12. TURİZM FUAR VE KONGRESİ

Sivrihisar Belediyesi İlçemizi ve Kültürümüzü tanıtmak için 6-8 Aralık 2018 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde düzenlenen 12. İzmir Turizm Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Türkiye’nin Turizm alanındaki en önemli buluşma noktası “Travel Turkey İzmir” Turizm Fuarında yerini aldı.

Eskişehir Valimiz Sayın Özdemir Çakacak Travel Turkey İzmir Turizm Fuarında Sivrihisar Belediyesi standını ziyaret etti.

Günümüzde Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar, tarihi süreç içinde Frigler, Persler, Lidyalılar, Romalılar ve Bizanslıların hakimiyetinde kalmıştır. Malazgirt Zaferinin akabinde Anadolu’ya hakim olan Selçukluların idaresine geçen şehir, daha sonra Karamanoğulları ve Osmanlıların yönetimine geçmiştir. XIX. yüzyıl sonlarında ise Ankara vilayetinin merkez sancağına bağlı bir kaza olarak yönetilmiş, 1912 yılından itibaren Eskişehir’e bağlanmıştır.

Bugün tarihi dokusuyla dikkat çeken bir ilçe merkezi olan Sivrihisar, Selçuklular ve Osmanlı dönemlerinde yapılan medrese, cami, mescit, han, hamam, kütüphane, çeşme vd. pek çok eser ile Anadolu’nun belli başlı kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir. İlçe merkezi ile çevresinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılmış olup bugün de hizmet vermeye devam eden çok sayıda cami, mescit, kümbet, hamam ve çeşme türünde tarihi yapı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz