Ana Sayfa Genel Sivrihisar’dan Üç Eser Daha

Sivrihisar’dan Üç Eser Daha

161

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, rutin hizmetlerinin yanı sıra ilçenin tarihini ve değerlerini de birer birer ortaya çıkarıyor.

Sivrihisar’da yetişen, Fatih Sultan Mehmet’e hocalık ve veziri-azamlık yapmış Sinan Paşa da onlardan biri. Ahmet Kartal ve Zafer Koylu, Belediyenin katkılarıyla “Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı” isimli kitap hazırladı.

Yine Sinan Paşanın eserlerini günümüz diline kazandıran Mertol Tulum’a vefa örneği göstererek “Mertol Tulum Kitabı” hazırlatıldı. 36 akademisyenin iki yılda meydana getirdiği kitabın editörlüğünü Ahmet Kartal ve Mehmet Mahur Tulum üstlendi.

Geçmişten Günümüze Sivrihisar” adını taşıyan üçüncü eseri de Zafer Koylu ve Haşim Şahin hazırladı.

Cihan Yıldırım – Anadolu Gazetesi
20.11.12017

***

Belediyeler sorumlu oldukları yörenin sadece alt/üst yapı sorunlarını değil; burada yaşayan insanların eğitim, kültür, sanat duyarlılıklarını geliştirmeli ve bu doğrultuda saptanan eksiklikleri de gidermelidir. Bu yüzden belediyeler öncelikle kendi sınırları içerisinde kalan bölgenin tarihi, kültürel değerlerini, flora ve faunasını bilimsel bilgiler ışığında ortaya çıkarılması konusunda yapılacak çalışmalara da katkı sağlamalıdır. Böylelikle somut ve somut olmayan kültürel miras ve endemik bitkiler, yöre halkının da bilgilendirilmesiyle, korunacak ve kuşaktan kuşağa sağlıklı olarak aktarılması sağlanacaktır.

Sivrihisar Belediyesi olarak, bu düşünce ve ilkeler doğrultusunda, ilçemizin tüm değerlerini, bunların ortaya çıkmasında emek sarf edenleri akademik çalışmalar ile halkımızın bilgisine sunmaya devam ediyoruz. Bu süreçte, 32 bilim insanının bildirileriyle oluşturduğumuz “Geçmişten Günümüze Sivrihisar” kitabıyla antik çağdan günümüze Sivrihisar’ı tüm yönleriyle anlatmaya çalıştık.

Sivrihisarlı Sinan Paşa ve Nesir Edebiyatı” çalışması ile de Sivrihisar’da yetişen Fatih Sultan Mehmet’e hocalık ve veziriazamlık yapmış büyük bir değer Sinan Paşa ve eserleri hakkında yapılan çalışmalardan bir seçki oluşturduk.

Diğer bir eser, Sinan Paşa konusunda bir ömür harcamış, onun eserlerini günümüz diline kazandırmış, bu konuda yapılacak birçok çalışmaya kaynaklık ve öncülük yapmış, aynı konuda çalışmış ve çalışacak olan birçok öğrenci yetiştirmiş, hocaların hocası sayın Prof. Dr. Mertol Tulum’a armağan kitabı hazırlayarak vefa görevimizi yerine getiriyoruz. “Mertol Tulum Kitabı” 36 akademisyenin katkısıyla iki yıl süren bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Kitabın hazırlanmasında yoğun zaman ve emek sarf eden editörler Prof. Dr. Ahmet Kartal ve Prof. Dr. Mehmet Mahur Tulum’a şükranlarımı sunuyorum.

İyi okumalar. Hamid Yüzügüllü – Sivrihisar Belediye Başkanı

***

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz