Kategoriler
Sivrihisar Haberleri

Sivrihisarın Düşman İşgalinden Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Kurtuluş Savaşının tüm evrelerine tanık olmuş kısa bir sürede olsa düşman işgalinde kalmış Sivrihisar var olma savaşında pek çok ilklere ev sahipliği yapmıştır. Türk ordusunun; işgalcileri Anadolu’dan atabilmeleri ve kesin zafere ulaşmaları için ciddi şekilde savaşa hazırlanması gerekiyordu. Bunun için milletimiz büyük gayret ve fedakarlıktan kaçınmıyordu. Cihan savaşında yedi cephede savaşan Anadolu yiğitlerinin, yurtlarında kalan ana, babaları ve çocuk denecek yaştaki gençleri varını yoğunu kendisini düşmandan kurtaracak kahraman ordumuza vermeye hazırdı.

1921 yılında, fedakar Sivrihisar halkı aralarında topladıkları 4000. TL ile bir uçak satın alıp, kahraman ordumuza armağan etmişlerdir. Yine 1922 yılı Mart ayının 24’ ünde Ankara Hükumetinin Bakanlar Kurulu ilk kez Ankara dışında Sivrihisar Zaimağa Konakta toplanmış. Sakarya Savaşının galibi olan ordumuza İngiliz, Fransız ve İtalyan Hükumetinin Ateşkes çağrısını görüşmelerine ev sahipliği yapmıştır. Sivrihisarlılar tarihten günümüze vatan müdafaasında her zaman şerefli yerlerini almışlar ve alacaklardır.

96. YIL KUTLAMALARI -2017-

SİVRİHİSAR KURTULUŞUNU COŞKUYLA KUTLADI

20 Eylül Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Saat 10.30’da başlayan törende Hükümet meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konuldu. Tören sonunda halk oyunları ve mehteran gösterileri yapıldı.

Akşam saat 20.00’de Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi alanında sanatçı Hasan Yılmaz’ın sahne aldığı halk konseri düzenlendi. Konser, KANAL 26’dan canlı olarak yayınlandı. Ayrıca havai fişek gösterisi yapıldı ve dilek balonları gökyüzüne bırakıldı.

[otw_shortcode_content_toggle title=”95. YIL KUTLAMALARI -2016- ⇓⇑” opened=”closed”]

Sivrihisar’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Sivrihisar’ın kurtuluş günü kutlamaları saat 10:00 da Hükumet Konağı önünde çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tören kutlamaları; protokol konuşmaları, halk oyunları ve Eskişehir Kültür Derneği Mehteran takımı gösterileri ile devam etti. Öğle namazından sonra da tarihi ulu camide tüm şehitlerimiz anısına mevlit okundu.

Törene Sivrihisar Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı (Yarbay) Mustafa Arlı, Sivrihisar Cumhuriyet Savcısı Faruk Güneş, İlçe Emniyet Müdürü V. İlhan Sarıca, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Tören Konuşmasında Kaymakam Erdinç Yılmaz; “Sivrihisar halkı, Kurtuluş Savaşı sırasında zor şartlar altında elindeki her şeyini bağışlayarak olağanüstü fedakarlık örneği sergilemiş, uçak satın alıp Türk Ordusuna hediye etmiş ve Kurtuluş Savaşının seyrinin değişmesine vesile olmuş kahramanların yetiştiği yerdir.dedi.

sivrihisarin-kurtulusu-95Tören Konuşmasında Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü;

Kıymetli Hemşehrilerim, Buram buram tarih, kültür kokan güzel ilçemiz Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı hepimize kutlu olsun.

Biz tarihimizi birlikte yazdık, bu millet geçmişte olduğu gibi bundan sonrada acılarını, zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır.

20 Eylül 1921, 95 yıl önce bugün Yunan ordusu tarafından kuşatılan ilçemizi işgalden temizleyen ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Sivrihisar işgale boyun eğmemiş, özgürlük için ölmeyi yeğlemiş Vatanı, Milleti, Bayrağı için gerektiğinde canını gerektiğinde malını feda eden Kahramanlar diyarıdır.

Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizin, kahraman gazilerimizin ve Milletimizin aziz evlatlarının önünde saygıyla eğiliyor, Sivrihisarlılar olarak bizlere böylesine güzel bir memleket hediye eden kahraman ordumuzu, dedelerimizi, ninelerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.diyerek konuşmasını tamamladı.

Kurtuluş etkinliği içerisinde İhsan Biçerli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Hüseyin Kılınç’ın konuşmasını takiben Fahri Keskin Fen Lisesi öğrencisi Berkay Altınsoy tarafından Sivrihisar şiiri okundu. Sivrihisar Prof.Dr. Mehmet Kaplan Ortaokulu folklor ekibi gösterisi coşku ile izlendi. 20.09.2016

95-kurtulus-toren

İlçemiz insanı milli kurtuluş destanının yazılmasında, çok büyük kahramanlıklar göstermiş ve önemli roller oynamıştır. Bunlardan en önemlileri; “Sivrihisarlı Mülazım (Teğmen) Ahmet Hamdi Bey”, “Zaimoğlu konağı” ve “Sivrihisar Uçağı”dır.

SİVRİHİSAR’LI MÜLAZIM (TEĞMEN) AHMET HAMDİ BEY: Memleketin yabancı istilasına uğradığı hissine kapılan ve Rum taşkınlıklarına kızan, 15. fırka (Tümen) makineli Tüfek Subayı Ahmet Hamdi Efendi, Rum çetelerinin, Türk Köylerine ve halkına yapmakta oldukları zulüm ve tecavüzden üzülerek, bir makineli tüfek ve emrindeki askerlerle, 17-18 Mart 1919 gecesi, dağa çıkmıştır. Türk Makineli Tüfek birliğinden Sivrihisarlı Mülazım (Teğmen) Ahmet Hamdi Bey’in bu olayı “Kurtuluş savaşının ilk kıvılcımı ve ilk direnişini” göstermesi bakımından çok önemli bir olaydır. “MİLLİ MÜCADELEDE GİZLİ BİR KAHRAMAN” detaylı bilgi için tıklayın >

ZAİMOĞLU KONAĞI: Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Savaşı sırasında bir süre ikamet ettiği ve bakanlar kurulunun Ankara dışında ilk kez toplantı yaptıkları Sivrihisar’daki Zaimoğlu Konağıdır. Ankara dışındaki ilk toplantısına başlayan Mustafa Kemal başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tam bir hafta süreyle ateşkes konusunu görüştü. Hararetli tartışmaların yaşandığı ”Zaimoğlu Konağındaki toplantıda ateşkes önerisi, “Anadolu topraklarının hemen boşaltılması şartıyla” kabul edildi.

SİVRİHİSAR UÇAĞI: Kurtuluş Savaşı dönemi tüm Anadolu gibi Sivrihisar’da yokluk ve Yunan işgalinin altında ezilmiş, buna rağmen Sivrihisar halkı; dişinden tırnağından artırdığı ve aralarında topladığı 4.000 lirayla 1921 yılında Ordumuza bağışladığı uçak ve Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlıkla gurur ve sevinci birlikte yaşamaktadır.

Atatürk’ün özel not defterine kendi el yazısı ile şöyle bir not düştüğünü; “Sivrihisar’dan tayyare bedeline verilmek üzere Osmanlı Bankası’na 4 bin lira çeki Eskişehir Mebusu Mehmet Efendi’dedir. (Fevzi Paşa’ya verilecektir.)” deyip o meşhur imzasını atmıştır. Bu gerekçelerle Sivrihisar Kurtuluş Savaşındaki tarihsel yerini alırken haklı gururu da üzerinde taşımaktadır. Ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Necmi GÜNAY [/otw_shortcode_content_toggle]
[otw_shortcode_content_toggle title=”94. YIL KUTLAMALARI -2015- ⇓⇑” opened=”closed”]

SİVRİHİSAR’IN KURTULUŞU KUTLANDI

kurtulus-torenSivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılı törenle kutlandı. Tören, Hükumet Konağı Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü, törende yaptığı konuşmada, kurtuluşumuzu coşkuyla kutlamamız gereken bir günde bir yanımızın buruk olduğunu ifade ederek son dönemde yaşadığımız şehitlerimizi bir kez daha minnetle andı.

Törene, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Sivrihisar Kaymakamı Erdinç Yılmaz, CHP Eskişehir Milletvekilleri, Hava Meydan ve Garnizon Komutanı Albay İsmet Ünlen, Cumhuriyet Başsavcısı Tamer Evin, Emniyet Müdürü Emre Bostan, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 20.09.2015

[/otw_shortcode_content_toggle]