Ana Sayfa Genel Sivrihisar’ın Kurtuluşu

Sivrihisar’ın Kurtuluşu

163

– 20 Eylül 1921 Sivrihisar’ın Kurtuluşu –

Tarih süresince, pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapan, Tarih ve Kültür Diyarı, ezelden bu yana Eğitime verdiği önemle tanınan, bunu da coğrafyasında yetiştirdiği ünlü isimleriyle ispatlayan şirin ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılını kutlar, tüm Şehit ve Gazilerimizi şükranla anarız.

KURTULUŞ TAKVİMİ

Anadolu’da ilk kurulan “Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” 17 Ekim 1919 Cuma günü, Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’nin Sivrihisar Ulu Camide ki hutbe konuşması sonucunda, aynı gün kurulan cemiyet tüm ülke genelinde pek çok hizmetlerde, Türk istiklal tarihine geçmiş ve onur belgesi almayı hak kazanmıştır.

İmkansızı başarmakla ünlü Türk Milletinin Kurtuluş Savaşında ki başarısının sırrı, tüm ülke insanının her alanda ki dayanışması, elindeki, avucundakinin tamamını kendisini kurtaracağına emin olan milletin ordusunun emrine verilmesinin canlı örneği fedakar ve kahraman Sivrihisar halkı aralarında topladıkları 4000 TL ile bir uçak satın alıp 27 Eylül 1921 de, yine aynı Sivrihisar, 35 bin lira karşılığı aldıkları 2’nci uçağı 02 Aralık 1927 de şanlı ordumuza armağan etmişlerdir. Her iki uçağın ismi “Sivrihisar Teyyaresi” olarak tarihteki yerini almıştır.

Sivrihisar 16 Ağustos 1921 de (Kurban Bayramının ilk günü) düşman işgaline maruz kalmış kesilen kurbanlar, Belediye Reisi “Hekimin Osman” tarafından yapılan çağrı ile Sakarya cephesinde ki askerlere seri şekilde ulaştırılmıştır. 35 gün istilada kalan Sivrihisar 20 Eylül 1921 günü düşman istilasından kurtulmuş, aynı günü halk adeta Kurban Bayramını yeniden yaşarcasına, kurbanlar kesip Gazilerimize ikramda bulunmuşlardır.

Ne mutlu böyle bir milletin ve böyle ataların evlatları olarak bizler kendilerine en derin duygularla anarken ruhları şad olsun, deriz.

Tüm yokluklara rağmen bizlere bu güzel vatanı canları, kanları pahasına armağan eden ecdadımıza şükranlarımızı sunarız.

Sivrihisar Eğitim Vakfı
Başkan Naci ŞAKAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz