Kategoriler
Sivrihisar Haberleri

Türkiye’nin ilk Heykel Müzesi

Eskişehir’e bağlı Sivrihisar ilçesinde bulunan eski Ermeni kilisesini ziyarete gidenler, Türkiye’nin dört bir yanında meşhur olmuş kişilerin heykelleriyle karşılaşıyor.

Sivrihisar’lı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 4 yıl önce başlatılan çalışmalar, son yıllarda hız kazandı. 2011 yılında dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından, Türkiye’nin ilk heykel müzesi yapılacağının açıklanmasından sonra, Sivrihisar’ın yalçın kayalıklara yaslanmış Ermeni Surp Yerortutyun Kilisesi’nin bahçesinde (Kızıl taşlardan yapıldığı için diğer ismi ile Kızıl Kilise), onlarca heykel tüm ihtişamları ile sergilenmeye başlandı.

Heykeltraş Metin Yurdanur’un, kilisenin hemen bitişiğindeki aile evini, Sivrihisar Belediyesi’ne süresiz devretmesinin ardından, konağın restorasyonu belediye tarafından yaptırıldı. Konak, anıt müze ve heykel atölyesi olarak tasarlandı. Kilise bahçesinin yanı sıra dağın yamaçlarına da serpiştirilen; Atatürk, Kazım Karabekir Paşa, Kırkpınar’ın unutulmaz ağalarından Hüseyin Şahin, ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı ve derleyicisi Muzaffer Sarısözen, ağ çeken balıkçılar, aşık baba, Bektaşi Dervişi Gülbaba, ünlü yazar Yaşar Kemal, Alaaddin Keykubad, demirci ustası, pilot, kartal, keçi, nene hatun, özgürlüğe uzanan eller, şahlanan at, balerinler, madenciler, Yunus Emre, Karacaoğlan ve en önemlisi eşeğe ters binen meşhur Nesrettin Hoca heykeli gibi, 100 civarında devasa boyutlardaki heykel, büyük bir sessizlik içinde Sivrihisar’a gelecek ziyaretçileri bekliyor. C. Haber Ajansı

Sivrihisar’ın heykel parkına BBP li Destici’den eleştiri geldi… Bu ne perhiz bu ne heykel !

BBP li İbrahim Destici, Sivrihisar’a yapılan heykel müzesini eleştirdi. Destici: Yıllarca Büyükerşen’i heykelcilikle suçlayanlar, evliyalar ve ulemalar diyarı Sivrihisar’a heykel müzesi açıyor.

heykele-elestiri