Ana Sayfa Genel Yeşilay Cemiyeti

Yeşilay Cemiyeti

159

– YEŞİLAY –

Yaklaşık bir asırlık mücadelenin, heyecanın, umudun, nice insana dokunuşun, gönüllüğünün, kucaklaşmanın, sevginin adıdır Yeşilay.

Yeşilay bir sivil toplum örgütü, bir halk sağlık kuruluşudur. İstanbul işgalinin hemen sonrasında Yeşilay’ın kurulduğu bu yıllarda savaşa karşı Anadolu’da milli mücadele bilinciyle bir direniş olduğunu biliyoruz. Yeşilay’ın kuruluşuna sebep olan ortam Kurtuluş Savaşıdır. İngilizler İstanbul’u işgalinden itibaren, gemiler dolusu içki getirerek Müslüman halka parasız olarak dağıtmaları savaşın bir diğer yönünü gösteriyordu. Beyin uyuşturan içkileri dışarıdan getirip İstanbul’a sokmaları uyuşturulmuş beyinli, geleceği düşünmeyen, yurt savunmasına katılmayan, vatan elden gitmiş ne olur ki diyebilecek, duygusuz, hissiz, başıboş, eyyamcı, serseri bir gençliğin oluşması düşmanın işini kolaylaştıracaktı. Savaşların sadece maddi anlamda olmadığı, asıl savaşın maneviyat ile olduğudur. Direnişin altının oyulduğunu fark eden değişik kesimlerden aydınlar, İstanbul’da bir araya geliyor ve 5 Mart 1920’de Hilal-i Ahdar adıyla bu günkü Yeşilayı kuruyorlar.

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislamı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Kurucu üyeler arasında O zamanın meşihat diğer adı “Dar-ül Hikmet-ül İslamiye” azalarından Bediüzzaman Said Nursi, Fahrettin Kerim Gökay, Mazhar Osman, Eşref Edip gibi birçok ünlü isim yer almıştır. O dönemin vatansever aydınlarının bir çoğu bu oluşumun içinde bulundular.

“Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.

Resmî kurucuları on yedi kişi olan ve günümüze kadar hâlâ varlığını sürdüren bu cemiyetin Yeşilay’ın kurulduğu 1 – 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

Yeşilay başlangıçta daha çok alkole karşı bir mücadele cemiyeti gibi başlıyor çalışmalarına. Kısa bir süre sonra uyuşturucu, sigara gibi diğer bağımlılıklar da çalışma alanına giriyor. Nihayet daha yakın tarihlere geldiğimizde kumar ve son yıllarda tüm dünyada özellikle de gençleri tehdit eden bir bağımlılık türü olan teknoloji bağımlılığı Yeşilay mücadelesi alanına girmiş bulunuyor.

***

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz